آیین مشعل گردانی عراقی های مقیم تهران

آیین مشعل گردانی عراقی های مقیم تهران

طرح ملی نذر آب هلال احمر - سیستان و بلوچستان

طرح ملی نذر آب هلال احمر - سیستان و بلوچستان

طلا گره میزنند بی نام و نشان!

طلا گره میزنند بی نام و نشان!

هنرمندان فرش باف شهرستان قیدار فرشهایی به قیمت طلا می بافند این هنرمندان زنان و دختران نیستند همه اهالی شهر زرین رود‌ از زن و مرد و پیر و جوان بلدند فرشهایی از جنس ابریشم ببافند که قیمتش زیاد است. سالها و یا ماه ها پشت دار قالی تلاش میکنند نخهای قالی را بالا ببرند تا یک فرش کامل شود بعد آن را به تاجر میدهند تا دستمزدی اندک نصیبشان شود در نهایت تاجران فرش این دست بافته ها را از خالقشان جدا کرده و به دست خریداران با چند برابر قیمت می‌فروشند این در حالی است که قالیباف یک متر از این فرش را هم در خانه قدیمی خود نمیتواند داشته باشد قالی بافان تنها زمانی پشت دار می نشینند که کشاورزی نکنند و خانه نشین باشند تا فصل دیگری از کشت و برداشت فرا برسد.
روز جهانی مساجد

روز جهانی مساجد

یدالهی حامی اراده یدالله

یدالهی حامی اراده یدالله

یدالله بیگدلی اهل زرین رود شهرستان قیدار ، در اثر بیماری ناشناخته در کودکی دچار معلولیت از ناحیه دو پا شده اما هیچ وقت اجازه نداد معلولیت مانع از تلاش وی شود یک جمله همیشه ورد زبان اوست : " الماس بر اثر تراش و انسان بر اثر تلاش میدرخشد" یدالله دو سال است که به هنر چاقو سازی روی آورده و با استعداد و تلاش و اراده ای که داشته به یکی از چاقو سازان حرفه ای منطقه مبدل شده است. او در کارگاه قدیمی خود به تنهایی و با وجود معلولیت تمام مراحل چاقو سازی را انجام میدهد و با وام کمکی کمیته امداد امام خمینی ره توانسته به کار و هنر خود رونق بیشتری ببخشد.
آغاز فصل برداشت برنج - گیلان

آغاز فصل برداشت برنج - گیلان

استان گیلان ؛ در تولید برنج به عنوان یکی از غلات مهمی که از دیر باز به عنوان یک کالاي اساسی مورد توجه بوده، از جایگاه ویژه اي در کشور برخوردار می باشد. برنج حاصل تلاش طاقت فرساي سه مرحله عملیات کاشت، داشت و برداشت کشاورزان است. آخرین مرحله عملیات یعنی فرآیند برداشت برنج در شالیزارهای گیلان به سه روش سنتی، نیمه مکانیزه و مکانیزه در سال زراعی جاری در برخی شالیزارهای گیلان ؛ برداشت آغاز شده است.
جنگل رودبارک - سمنان

جنگل رودبارک - سمنان

فعالیت زنان کرد

فعالیت زنان کرد

زنان نقش و جایگاه مهمی را در خانواده دارند بطور کلی زندگی زنان در روستاها در مقایسه با زندگی شهری تفاوت هایی را دارد که منجر به وجود مسئولیت های متعدد به دلیل نبود امکانات شهری شده است  با این حال نقش های مهمی چون همسر داری و مادربودن، تربیت فرزندان و  گاه برای امرار معاش خانواده پا به پای مردان خود تلاش می کنند  از آنان زنانی سخت کوش و مسئولیت پذیری را بوجود آورده که با ایمان و توکل و صبر و سختکوشی برای دستیابی به یک زندگی زیبا تلاش میکنند.
روستای تاریخی کنگ - طرقبه مشهد

روستای تاریخی کنگ - طرقبه مشهد

کنگ، روستایی از توابع شهرستان طرقبه استان خراسان رضوی ایران است ، قدمت این روستا به حدود بیش از 1000سال پیش برمیگردد.روستای پلکانی در دامنه‌های شمال شرقی ارتفاعات بینالود و در ۲۹ کیلومتری مشهد قرار دارد که با توجه به کوهستانی بودنش درختان فراوان و بادهای بسیار و آب و هوای معتدل برخوردار است ، کنگ دو معنا دارد، اول به معنای پرنده‌ای قوی پنجه که در مناطق کوهستانی زندگی می‌کند و در دگر معنا به دژ مستحکم تعبیر شده‌است. . از مکان‌های مهم مذهبی این روستا مزار شیخ عبدالله‌است که یکی از عرفای این دیار بوده است
نای بند ، ماسوله کویر لوت

نای بند ، ماسوله کویر لوت

روستای نایبند در طبس قرار دارد که در دامنه ی کوهستان و مشرف بر کویر لوت در جنوب شهرستان طبس و با نزدیک ترین فاصله از شهر دیهوک نیز قرار گرفته است. روستایی در دل کویر که وقتی به آن وارد می شوید باورتان نمی‌شود، اینجا کویر باشد، کشتزارهای گندم و جو، نخلستان‌های زیبا و باغ ‌های مرکبات جلوه‌ گری زیبایی دارد و مناظری بکر آفریده است. روستای نایبند در طبس جز روستاهای پلکانی کشورمان قرار گرفته و عنوان ماسوله کویری را به خود اختصاص داده است. این روستا همچون جزیره ای سبز در میان کویر به نظر می رسد و جلوه ای شگفت انگیز دارد. قدمت روستای نایبند در طبس به قرون اولیه تاریخ اسلام بر می گردد.